Az utánfutó-vontatás szabályai 2022-ben
Az utánfutó vontatás szabályai 2022-ben: személygépkocsival szabad-e pótkocsit vontatni, megismerjük, mi a nehéz pótkocsi és a könnyű pótkocsi fogalma.
A legtöbb autótulajdonos B kategóriás jogsival rendelkezik, és a KRESZ előírásai szerencsére általában eléggé közismertek a körükben. Ha azonban az autó mögé valamilyen utánfutó vagy egyéb vontatmány kerül, a helyzet - és a szabályozás - rögtön jóval bonyolultabbá válik.
A MotorHangnál sokféle kérdéssel találkozunk, ami az autózással kapcsolatos, így az utánfutó-vontatás szabályait érintő kérdésekkel is. Az alábbi cikkben ezekre fogunk választ adni, méghozzá olyan logika szerint, ahogyan általában a kérdéseket kapjuk.
Ez pedig azt jelenti, hogy:
- elsőként az autó vontatás szabályait 2022-ben meghatározó jogszabályokról ejtünk pár szót,
- majd tisztázzuk a legfontosabb alapfogalmakat,
- ezután sorra vesszük a vonó járműre vonatkozó előírásokat,
- az utánfutóval kapcsolatos feltételeket,
- valamint a teljes járműszerelvénnyel szemben támasztott követelményeket.
Az utánfutó-vontatás jogszabályi háttere és alapfogalmai
Érdemes észben tartani, hogy az utánfutó-vontatás szabályai a KRESZ részét képezik, vagyis szigorú jogszabályi előírások határozzák meg őket. Ez azt jelenti, hogy a következőkben ismertetett előírások mindenkire egyformán vonatkoznak, és betartásuk éppen olyan fontos, mint bármelyik közlekedési szabályé.
Az utánfutó-vontatásról szóló jogszabályok
Az utánfutó vontatásáról két jogszabály rendelkezik:
- Az egyik a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet, illetve ennek 21-22. paragrafusa.
- A másik pedig a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet.
- A fentiek mellett a 326-os kormányrendelet 2011-ből - 326/2011(XII. 28.) korm. rend. - is foglalkozik a pótkocsikat és járműszerevényeket érintő kérdésekkel.
Elöljáróban két fontos adalék:
- A jogszabályban a vontatmányt a pótkocsi kifejezéssel illetik. Ebbe azonban a könnyű és a nehéz pótkocsin túl beletartozik az 1 vagy 2 tengelyes utánfutó, a tréler és a lakókocsi vontatása is.
- A cikk további részében olvasható információk és fogalmak kivétel nélkül a fenti rendelkezéseken alapulnak.
Most pedig vágjunk bele!
Az utánfutó-vontatáshoz kapcsolódó alapfogalmak
Ahhoz, hogy a folytatás krisztálytiszta és világos legyen, néhány definíciót érdemes részletezni.
- Sajáttömeg: üzemanyaggal teletankolt és minden szükséges eszközzel, tartozékkal felszerelt üres jármű tömege.
- Össztömeg: a jármű saját tömege, plusz az általa szállított személyek és rakomány együttes tömege.
- Megengedett legnagyobb össztömeg: a jármű hatóságilag meghatározott olyan tömege, amelyet a jármű össztömege nem haladhat meg.
- Pótkocsi definíciója: olyan jármű, amely gépjárművel, mezőgazdasági vontatóval vagy lassú járművel történő vontatásra készült.
- Könnyű pótkocsi fogalma: Olyan pótkocsi, amelynek megengedett legnagyobb össztömege kevesebb mint 750 kg.
- Nehéz pótkocsi jelentése: olyan pótkocsi, amelynek megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a 750 kg-ot.
- Járműszerelvény fogalma: gépjárműből, mezőgazdasági vontatóból vagy lassú járműből és hozzákapcsolt pótkocsiból (egyéb vontatmányból) álló, a forgalomban egy vezetővel, egységként résztvevő járműkombináció.
Az utánfutó-vontatás szabályai a vonó járműre és annak vezetőjére vonatkozóan
A vontatással kapcsolatos szabályokat a könnyebb áttekinthetőség kedvéért három kategóriába csoportosítottuk. Elsőként nézzük a vontató autóra és annak vezetőjére érvényes előírásokat.
Személygépkocsival szabad-e pótkocsit vontatni?
Ez az egyik leggyakoribb kérdés az utánfutókra érvényes vontatási szabályokat illetően. A válasz természetesen “igen”, azonban nem mindegy, milyen személygépkocsiról van szó, és főleg: milyen jogosítvánnyal rendelkezik a sofőr.
Lássuk, melyek a konkrét előírások!
Személygépkocsival, vagyis B kategóriás jogsival is vontathatsz pótkocsit, de csak bizonyos feltételekkel:
- B kategóriás jogosítvánnyal csak olyan járművet vagy járműszerelvényt vezethetsz, amelynek megengedett legnagyobb össztömege 3500 kg alatt van. Tehát ennél kisebb össztömegű személygépkocsit, de akár kisteherautót is vezethetsz.
- Ha viszont könnyű pótkocsit vontatsz B kategóriás vezetői engedéllyel, akkor van egy kis könnyítés. Ugyanis ekkor a vontató jármű és a könnyű pótkocsi együttes össztömege már 4250 kg is lehet (3500+750 kg - a forgalmi engedély F1-es rublikájában található a pontos adat).
- Fontos, hogy a vonó jármű saját tömegének mindenképpen meg kell haladnia a vontatott pótkocsi megengedett legnagyobb össztömegét.
- Lehetőség van B+E kategóriás vezetői engedély megszerzésére is. Ennek birtokában:
- az utánfutó (pótkocsi, vontatmány) megengedett legnagyobb össztömege nagyobb lehet a vontató jármű önsúlyánál,
- és a teljes járműszerelvény együttes tömege több lehet, mint 3,5 tonna.
Eddig megvagyunk, azonban itt még nincs vége a vonó járművet és annak vezetőjét érintő előírásoknak. Nézzük, milyen jogsival vontathatsz még utánfutót, illetve hogy lehet az, hogy hiába van B kategóriás vezetői engedélyed, mégsem vontathatsz semmiféle pótkocsit.
További rendelkezések:
- C kategóriás jogosítvánnyal vontatható 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (teher) gépkocsból és egy könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény is.
- C+E kategóriás vezetői engedély birtokában az előbbiek mellett nehéz pótkocsi is vontatható.
- Azonban ha B kategóriás jogsid van, kezdő jogosítvány birtokában nem vontathatsz utánfutót. Mit is jelent ez? A KRESZ szerint a megszerzésétől számítva két évig minősül egy friss jogsi kezdő vezetői engedélynek. B kategória esetén tehát csak akkor kezdhetsz utánfutót vontatni, ha már kellő rutint szereztél, vagyis eltelt legalább két év.
Nézzünk egy konkrét példát: lehetséges 2 tengelyes utánfutó vontatása B jogsival? És nehéz pótkocsi vontatása?
A KRESZ nem rendelkezik a pótkocsi tengelyeinek számáról, ezért akár 1 tengelyes pótkocsi, akár kéttengelyes utánfutó vontatása is lehetséges személygépkocsival.
A lényeg, hogy az utánfutó könnyebb legyen, mint amivel vontatod. Továbbá nehéz pótkocsi esetén az együttes össztömegük legfeljebb 3500 kg, könnyű pótkocsinál pedig maximum 4250 kg legyen. És persze legalább két éve meglegyen a jogsid.
Az utánfutó-vontatás pótkocsira és a teljes járműszerelvényre érvényes további szabályai
Egyértelmű, hogy ha csak ennyi előírás lenne, a vontatási szabályok terén eluralkodna a káosz. Szerencsére a pótkocsikra és a pótkocsis szerelvényre további rendelkezések vonatkoznak:
- A pótkocsi szélessége legfeljebb 2,55 méter lehet.
- A magassága pedig maximum 3 méter. (Ezek az adatok a rakománnyal együtt érvényesek.)
- A vontató jármű maximális hossza 12 méter.
- A vontató jármű és a pótkocsi együttes hossza legfeljebb 18,75 méter lehet.
- Az utánfutó rakomány túlnyúlása is probléma lehet. Hátrafelé legfeljebb 2 méterre lóghat ki a rakomány, illetve legfeljebb a plató hosszának felével megegyező távolságra. Előre azonban az utánfutó vagy pótkocsi elején túl nem nyúlhat túl. A túlnyúló rakományt pedig minimum 40x40 cm-es piros vagy piros-fehér zászlókkal, éjjel pedig piros lámpával kell jelezni.
- Az utánfutó vontatási szabályai a megengedett legnagyobb sebességet illetően:
- lakott területen 50 km/h,
- lakott területen kívül és autóúton 70 km/h,
- autópályán 80 km/h.
- A vonó járműre vonóhorgot kell felszerelni, erre csatlakozik majd az utánfutó vonófeje (vagy a pótkocsi vonófej). Ezt a forgalmi engedély O1-O2 rovatába be is jegyzik a műszaki vizsga során.
Nagyjából ennyi lett volna a pótkocsi vontatás szabályait összefoglaló értekezésünk. Persze sok minden kimaradt a cikkből, például az autóbuszokkal egyáltalán nem foglalkoztunk, és a kamionokra, nyerges vontatókra érvényes speciális szabályok részleteibe sem mentünk bele. De nem is ez volt a cél, hanem hogy a B kategóriás vezetőknek praktikus eligazítást adjunk a témában. Reméljük, ez sikerült, és ha utánfutó vontatására kerül sor, hasznos segítséget jelent majd a számodra ez az összeállítás.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!