Melyik a legjobb nyestriasztó autóba?
Bár a nyestek első pillantásra ártalmatlan tűnhetnek, ha az autónkba fészkelik magukat, hamar rájöhetünk, hogy nem kezes házi kedvencekkel van dolgunk. A ragadozók rendjébe és menyétfélék családjába tartozó állatok ugyanis természetüknél fogva mindent megrágnak, ami náluk kisebb, legyen szó például a kábelekről vagy a motorháztető szigeteléséről. Jelentős anyagi kárt okozhatnak négykerekűnkben és balesetveszélyt idézhetnek elő. Cikkünkben most megnézzük, hogy mit érdemes tudni a nyestekről, mikor lehetnek veszélyesek, és milyen hatékony nyestriasztó megoldások léteznek.
Kik azok a nyestek és miért tartják rettegésben az autósokat?
A nyestek kb. 62-84 cm hosszú és 1-2 kg súlyú állatok, melyek Európa és Közép-Ázsia nagy részén fordulnak elő. Elsősorban sziklás, nyílt területeken élnek, mivel azonban a beépítések miatt egyre szűkül életterük, a kis ragadozók mind gyakrabban tűnnek fel a városokban, kertes övezetekben.
Országszerte találkozhatunk velük, Budapesten is szívesen portyáznak a nagyobb zöld placcokon.
A nyestek elsősorban a párzási időszakban - júniustól augusztusig - és a szaporodási időszakban - márciustól júniusig - tudnak hatalmas károkat okozni. A hímek különösen aktívak és agresszívek a párzási periódusban. Ha egy hím megérzi egy másik hím szagát, azt provokációnak tekinti, és dühét autókábeleken, szigeteléseken és egyéb tárgyakon vezeti le. Feldúlja riválisa feltételezett rejtekhelyét, hogy elriassza. Sajnos gyakran a gépkocsik motorterei húzzák a rövidebbet.
Különösen azok a járművel válnak támadások áldozatává, amelyek a nyestek által látogatott területeken parkolnak, és változatos nyestszagokkal vannak megjelölve. A zárt garázsban tartott autók viszonylag biztonságban vannak, azonban mélygarázsok esetén már nem dőlhetünk nyugodtan hátra.
A hímek akciói mellett abban az esetben is félthetjük kocsinkat, ha a nyestek meleg helyet keresnek maguknak, ilyenkor ugyanis egy egész család is beköltözhet a motortérbe.
Miért lehet szükséges nyestriasztó autóba?
A nyestek képesek randalírozni a motortérben, jóformán mozgásképtelenné tenni a járműveket.
Milyen károkat okozhatnak?
Leggyakrabban az alábbiakban tesznek kárt:
- műanyag és gumi tömlők
- szigetelések
- elektromos vezetékek
- autógumi
- tetőantenna
Amellett, hogy mindez bosszantó, a nyesttámadás jelentős anyagi terhet jelenthet, ráadásul az állatok egy sor nemkívánatos tárgyat is hátrahagynak.
A motortérben találhatunk:
- döglött zsákmányt
- bunda darabokat
- táplálék maradványok (pl. tollak, csontok, tojás stb.)
- ürülék- és vizeletnyomok stb.
Zsákmányuk hátrahagyott maradványainak orrfacsaró szaga mellett a legyek és a férgek elszaporodása további problémákat okozhat. És nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nyestek - más vadon élő állatokhoz hasonlóan - olyan betegségek hordozói lehetnek, mint a veszettség.
NEM ÁRT TUDNI: A casco biztosítások jó része nem tartalmazza a rágcsálók, kártevők által okozott károk javítási költségeit. Ezért ha nyestveszély fenyeget, érdemes alaposan megnézni a biztosítási szerződést, hogy ne érjenek bennünket kellemetlen meglepetések.
A legjobb nyestriasztó autóba: melyiket érdemes választani?
Számos megoldás létezik nyestek ellen. Azonban mivel okos és jól alkalmazkodó állatokról van szó, sajnos előfordulhat, hogy elsőre nem járunk sikerrel és szükség lehet többféle módszer alkalmazására is.
Lássuk most a leggyakoribb technikákat!
Elektromos nyestriasztó autóba: ultrahangos nyestriasztó autóba
Az ultrahangos nyestriasztók 24 kHz körüli ultrahangfrekvenciákat bocsátanak ki, amelyek nagyon kellemetlenek az állatok számára. Hosszabb időbe telik, amíg megszokják, ezért általában inkább új búvóhely után néznek.
Az ultrahangos készülékek több verziója is elérhető. Van mobil, professzionális beszerelést nem igénylő elektromos nyestriasztó autóba, amely gyakorlatilag minden gépjárművel kompatibilis, mivel nem csatlakozik a jármű elektromos rendszerére. Léteznek okostelefonról vezérelhető megoldások, valamint konnektoros változatok is.
Léteznek olyan készülékek is, amelyek magasfeszültségű lemezkékkel rendelkeznek, ezeket a motortér veszélyeztetett helyeire érdemes elhelyezni. A lemezkék 300-700 V feszültségre töltődnek fel. Nagyfeszültségű impulzusokkal és agresszíven pulzáló ultrahanggal űzik el és tartják távol a szőrös betolakodókat.
Mechanikus nyestriasztó autóba
Akadnak mechanikus módszerek, igaz ezek némiképp időigényesebbek.
Ilyen lehet a:
- műanyag gégecső
- fém védőháló
- ragasztószalag
Ezekkel körbe vehetjük a vezetékeket, hogy megóvjuk őket a nyestkároktól.
Nyestriasztás vegyszerekkel
Többféle nyestriasztó szer is beszerezhető. Fontos tudni, hogy ezek hamar elpárolognak, így elsősorban kisebb felületeken érdemes alkalmazni őket. Tehát ha gépkocsinkat szeretnénk megvédeni, akkor jó választás lehet, de ha például tetőtérbe ették be magukat a kis jószágok, akkor érdemesebb más technikát alkalmazni.
Ugyanakkor azt sem árt szem előtt tartani, hogy a nyest egy idő után megszokja és figyelmen kívül hagyja a taszító szagokat és folytatja az ámokfutást.
Nyest porozása
Ez az egyik leghatékonyabb módszer az állatok elűzésére, ugyanakkor nem annyira autóban, mint padlástérben szokták használni. Lényege, hogy erős illatú, kellemetlen ízű, de nem mérgező port vetnek be, ami irritálni kezdi a nyest szaglószervét és bundájába is bekerül, így rossz ízével is találkozik az állat. Ez a kettős inger pedig sürgős távozásra készteti a szőrös vandált.
Ez sokkal állatbarátabb megoldás, mint a mérgek alkalmazása, hiszen a nyest por levendulaolajat tartalmaz. Akkor a leghatásosabb, ha porzógéppel, egyenletesen juttatják a nyestek területére.
Nyestriasztó autóba házilag
Léteznek különböző otthoni módszerek is nyestek ellen. Vannak, akik a kutyaszőrre esküsznek, melyet kis zsákocskákba töltenek, majd a motortérbe helyeznek, mivel a nyestek nem szeretik a kutyákat. Bár több helyen olvasni róla, hogy ez hatékony megoldás, valójában közel sem riasztja el eredményesen a nyesteket. Noha a szőrös zsákoknak kellemetlen a szaguk, a kis ragadozók vidáman teszik tovább a dolgukat.
Egy másik házi praktika, az autó köré helyezett vizes palack. Ez szintén nem a legjobb módszer, mert ritkán ugyan előfordulhat, hogy a nyestek feldöntik az üveget és akár meg is ijednek tőlük, hosszú távon azonban biztos nem tartják távol őket autónktól.
Konklúzió
Bár többféle megoldással is találkozhatunk, amik elriaszthatják a nyesteket gépjárművünktől, a legbiztosabbnak az tűnik, ha zárt garázsban parkolunk autónkkal. Amennyiben erre nincs módunk, mindenképp érdemes megelőzni, hogy az állatok befészkeljék magukat a motortérbe és nagyobb károkozásba kezdjenek. Ennek érdekében, akár több technikát is alkalmazhatunk egyszerre.
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!