Ne az utolsó pillanatban végezze el az autógumi-cserét!
A téli utak kihívásokat és extrém helyzeteket jelenhetnek, ezért elengedhetetlen, hogy járművét a megfelelő autógumikkal szerelje fel a biztonság és jó vezetési élmény érdekében. Havas és jeges útszakaszokon a téli gumi ad egyedül megfelelő stabilitást autónknak, főleg ha hegyi utakon közlekedünk vagy ilyen területen élünk Magyarországon.
Mire figyeljünk oda új autógumi vásárlásakor?
Ha már új autógumikat kell vásárolni, figyeljük a kedvezőbb vagy akciós árakat, azonban törekedjünk arra, hogy az olcsó ár ne menjen a minőség rovására. Ha nem ez a legfontosabb jellemző, mert ez határozza meg, hogy az autógumik ellenállnak-e a különböző hőmérsékletnek és durva útviszonyoknak. A népszerű márkákkal (pl.: Continental, Michelin vagy Goodyear) már nem dönthet rosszul, ettől függetlenül a gumiabroncs címkéjét vagy a hazai internetes boltok vásárlói hozzászólásait ne hagyja figyelmen kívül. Továbbá csak minősített és megbízható webáruházból vásároljon vagy nézzen körül az ár-összehasonlító oldalakon.
Miből készülnek a téli gumik?
A téli gumiabroncsok úgy néznek ki, mintha egyetlen anyagból készültek volna, valójában több részből állnak, többek között elasztomerek, megerősítő töltőanyagok, vegyületek. Valószínűleg az első kategória a leginkább látható a gumikon: a gumi. Az autógumik általában kétféle gumiból készülnek: szintetikus és természetes gumiból. A második kategória gyakran a „púder”, bár szabad szemmel nem látható. Ez számos anyagot foglal magában, például kormot vagy szilícium-dioxidot.
Mindezek mellett számos anyagot használnak fel az ideális eredményez, mint pl. lágyítók, öregedésgátló szerek és egyéb vegyi termékek, de kisebb mennyiségben.
A téli autógumik élettartama
A nyári és négyévszakos gumikhoz hasonlóan a téli autógumik élettartama is korlátozott, ebben az esetben támaszkodjon szerelője helyes döntésére, valamint bizonyos, az iparágban meglévő adatokra és referenciaértékekre. Nyomatékosan ajánlott elkezdeni az autógumik ellenőrzését évente, vagy 5 év igénybevétel után jóval gyakrabban. Hat év után ajánlatos új téli autógumit venni. Előtte érdemes szakemberhez fordulni, illetve tanácsot kérni, hogy milyen új autógumi szettet szerezzünk be még időben. Egyes gumiabroncsok akár 10 évig is eltarthatnak, de ezt befolyásolja a vezetési stílus és a rendszeres használat is. Ez azonban ritka. Fontos, hogy rendszeresen (évente vagy félévente) ellenőrizze őket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy valóban biztonságosan vezet.
Tipp:
Van egy információ, amelyre mindig hivatkozhat: az autógumik gyártási dátuma. Ezt az információt DOT-számnak nevezik, és a gumiabroncs oldalfalánál található. A DOT szimbólum négyjegyű kódot tartalmaz. Az első két számjegy az abroncs gyártási évének hetét jelzi, ezért nem haladhatja meg az 52-t, az utolsó kettő pedig az évet. A gyártás során a gumikeverékben olyan speciális adalékanyagokat kevernek, amelyek megelőzik az oxigénnel és ózonnal történő az autógumi teljesítőképességét csökkentő vegyi reakciókat. Emiatt a szakszerűen tárolt autógumi még több évig is ugyanolyan jellemzőkkel rendelkezik, mint vadiúj társai.
Az autógumik használata befolyásolhatja azok élettartamát. A gumiabroncsok kora jó mutatója lehet a várható élettartamnak, ha évente több tízezer kilométert tesz meg rajtuk, és folyamatosan rossz vagy hibás utakon vezet. Előfordulhat, hogy gyakrabban kell cserélnie. Elmondhatjuk, hogy több tényező is szerepet játszik ebben.
A téli gumik cseréje
Eltekintve a klasszikus gumiabroncsokra vonatkozó szabályoktól és előírásoktól, valamint azoktól, amelyek meghatározzák, hogy mikor célszerű téli gumiabronccsal felszerelni a járművet, az időjárás az a tényező, amit érdemes figyelembe venni. Rendelkezések ide vagy oda, a környezeti hatások vagy szituációk nagymértékben befolyásolják a gumicserét. A legjobb, ha megvárja, amíg a tavaszi átlaghőmérséklet eléri a 7 °C-ot vagy annál magasabbat, mielőtt újra felteszi a négyévszakos vagy nyári autógumikat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!