www.motorhang.hu
  • Kétkeréken
  • Négykeréken
  • Klasszik
  • Nagyvasak
  • Race
  • Hírek
  • Szervizsarok

Elektromos Repülő szőnyeg - Audi S6 e-tron Avant

Négykeréken

A 100 millió dolláros jégtánc titkai – The ICE St. Moritz 2026 (VIDEÓK)

Hírek

Az új S-osztállyal lép a következő innovációs korszakba a 140 éves évfordulót ünneplő Mercedes-Benz

Hírek

Hó, tél, hideg, elektromos hátsókerék-hajtás – és mégis egy jó kombináció lett a vége! Skoda Enyaq 85 teszt

Négykeréken

BMW M3 (E30): 40 éve született a legenda

Négykeréken

Téli Melós – Volkswagen Transporter Panamericana 4Motion Teszt

Nagyvasak

A Porsche-Rolex-dilemma: Amikor a luxus-automata kvarcórává válik

Négykeréken
  1. Hírek
  2. Fél évszázada van velünk a Volkswagen legenda

Fél évszázada van velünk a Volkswagen legenda

  • április 11, 2023
  • Komment

50 év Passat

1973-ban egy immár vízhűtésű motorokkal szerelt, teljes egészében új fejlesztésű modellcsalád érkezett a piacra a Passat formájában, amely azóta szerte a világon mély benyomást keltő sikertörténetet írt. A modell ötvenedik születésnapja alkalmából bemutatjuk a múlt század ikonikus Passat verzióit.

A Passat a Volkswagen nagyszabású termékoffenzíváját vezette be 1973-ban, technológiájával is új korszakot nyitva. Az új modellcsalád formavilágát az olasz Giorgetto Giugiaro alkotta, akinek EA 272 („Entwicklungsauftrag” – „Fejlesztési megbízás”) jelű eredeti tervét az utolsó pillanatban még költség okokból leállították. Giugiaro azonban az Audi 80 B1 műszaki alapjaira – harmonikus ferdehátú far-, illetve némileg átdolgozott orrkialakítással – végül egy racionálisabb modellt is kifejlesztett, s az „Ős-Passat” mind a mai napig igazi dizájnikonnak számít. Az egy évvel később érkező Scirocco I és Golf I szintén a Giugiaro munkájaként született járműcsalád tagja. A Volkswagen Passat négy- és kétajtós ferdehátú modellként mutatkozott be 1973-ban, majd 1974 januárjában Passat Variant kombiváltozata is megérkezett.

„Mindig megújul” – e mottóval méltatja a Volkswagen a jubileumi modellcsaládot. A Passat életre szóló autó volt és ma is az. A sokoldalúságáért már a kezdetektől elismert sorozat nyolc generáción keresztül fejlesztette tovább előnyös tulajdonságait. Olyan autó, amellyel a Volkswagen évtizedeken át újra és újra merész megoldásokat valósított meg, s amely generációról generációra a jövőbe is magával viszi jól bevált erényeit.

Egy első generációs és több egyéb különleges Passat modell is megtekinthető lesz idén április 12 és 16. között Essenben, a Techno Classica oldtimer-kiállításon. A Volkswagen standja teljes egészében a Passatra épül, melyen a sorozat öt kiállított példánya idézi fel a korai Passat történetének főbb állomásait.

Passat B1 LS 1973-ból – Új hajtásrendszer, új formavilág – 1973. május 14-én vette kezdetét az új Passat modell sorozatgyártása. A családi ferdehátú kisméretű csomagtérfedéllel és utastér-kapcsolat nélküli csomagtartóval érkezett a piacra, a tetőig nyúló és a hátsó szélvédőt is magában foglaló csomagtérajtóval készülő változat 1975 januárra vált sorozatgyártásra éretté.

Essenben azonban egy egészen különleges modellt mutat be a Volkswagen Classic: a család legrégebbi tagját. A Volkswagen AutoMuseum Alapítvány gyűjteményéből származó, 1973-as Passat B1 LS a 2-es alvázszámot kapta – s ezzel a világ legrégebbi Passatja.

Passat B1 L Variant 1974-ből – Erénye a térkínálat – a wolfsburgi márka 1974 januárjában egészítette ki a sorozatot a rendkívül praktikus és megnyerő formájú Passat Variant kombival. A már a kezdetektől nagysikerű családi kombi több generációján keresztül is hódította a szíveket.

A Volkswagen Classic járműparkjából érkezett, 1974-es, atlaszfehér Passat B1 L Variant már számos rendezvényen igazolta, hogy 40 kW (55 LE) teljesítménnyel is magával ragadhat a vezetés klasszikus élménye.

Passat B2 CL Formel E 1983-ból – Modern technológia és gazdaságosság – 1980 októberében mutatkozott be a Passat B2. A Passat második generációja lényegesen nagyobb volt kecses B1 elődjénél, így első pillantásra szinte alig tűnt Passatnak. Kezdetben ferdehátú és ötajtós Variant változatban készült a Passat II, amely 55 kilowattos (75 LE), 1,6 literes motorral eleinte Formel E változatában is szerepelt a kínálatban. A Volkswagen Formel E olyan fejlesztések előfutárának számított, mint például a későbbi automatikus motorleállítási és -indítási rendszerek (Start-Stop System).

A Gyémántezüst metál Passat B2 CL Formula E a Volkswagen Classic gyűjteményének tagja és kerek születésnapot is ünnepelhet Essenben: először 1983. április 5-én helyezték forgalomba, azaz idén 40 éves.

Passat B3 Variant GT G60 syncro 1991-ből – Dinamika és sportosság – a Passat számos modellváltozatban, többször is bizonyította sportos képességeit, mégpedig mindig egyéni stílusban, feltűnés nélkül. A Passat harmadik generációja 1988-ban jelent meg a piacon, egyaránt teljes egészében új fejlesztésű formavilággal, kialakítással, technikával és beltérrel, kizárólag négyajtós limuzinként, valamint kombiváltozatban. A GT felszereltségi szint a sportos Passatot jelentette, áhított csúcsmodellként pedig 1989-től az 1,8 liter összlökettérfogatú, 118 kW (160 LE) teljesítményű és Syncro összkerékhajtással szerelt Passat G60 szerepelt a választékban.

Az 1991-es Passat B3 Variant GT G60 syncro a Volkswagen Classic flottájából érkezett, és már többször is bizonyította, hogy még mindig megdobogtatja a rajongók szívét.

Volkswagen AutoMuseum Alapítvány: Passat B2 Electronic 1983-ból – Idén a Volkswagen AutoMuseum Alapítvány is képviselteti magát a Volkswagen standján, és a Passat kerek évfordulója alkalmából ők is egy egészen egyedülálló járművet állítanak ki: az 1983-as Passat B2 Electronic különlegességet.

E tanulmány a Passat összkerékhajtású és turbófeltöltésű lifestyle-változatát formálta meg 1983-ban, olyan kiterjedt mikroelektronikai felszereltséggel, mint például a navigációs rendszer, az infotainment-berendezés, illetve számos elektromos szabályzás – a jövő víziója, amely minden bizonnyal nagy rajongótáborral büszkélkedhetett volna.

Jó szomszédság a 3-as pavilonban – A Volkswagen Classic 2019-ben képviseltette magát legutóbb a Techno Classica kiállításon. Idén a „Szenvedély összeköt” mottó jegyében először jelennek meg Essenben közös standon a Volkswagen Csoporthoz tartozó márkák: a Volkswagen Classic, a Volkswagen Haszonjárművek Oldtimer, az Audi Tradition, a ŠKODA, az Autostadt, az AutoMuseum Alapítvány és a Volkswagen Classic Parts egyaránt a 3-as pavilonban kereshető fel.

A Techno Classica kiállítást április 12. és 16. között az esseni kiállítási központban rendezik, ahol – tíz pavilon, a Grugahalle és négy szabadterület összesen mintegy 120 ezer négyzetméterén – több mint 30 ország nagyjából 1250 kiállítója képviselteti magát. Emellett több mint 200 oldtimer-klub és számos alkatrészkereskedő is várja az előreláthatólag mintegy 200 ezer látogatót, s körülbelül 2700 eladásra kínált veteránautó is megtekinthető.

  • Volkswagen volkswagen passat

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

motorhang.hu

    Kapcsolódó cikkek
    Hó-Roc: Téli kaland az új Volkswagen T-Roc volánja mögött
    Hó-Roc: Téli kaland az új Volkswagen T-Roc volánja mögött
    • Négykeréken
    Drift vagy Nordschleife – Volkswagen Golf R
    Drift vagy Nordschleife – Volkswagen Golf R
    • Négykeréken
    Forma mindent visz? – Volkswagen ID. Buzz GTX
    Egy igazán jó autó - Volkswagen ID.7 Tourer
    Világpremier a CES kiállításon: a Volkswagen integrálja aktuális modelljeibe a ChatGPT szolgáltatást
    Münchenben teszteli először utasokkal az automatizált vezetést a Volkswagen Haszonjárművek
    1000 hallgatót lát vendégül a Volkswagen a Szépművészeti Múzeumban
    Bemutatkozott a Volkswagen hatótávbajnok limuzinja, a tisztán elektromos meghajtású ID.7
    MotorHang
    Heti top 10

    Kapcsolódó cikkek

    Négykeréken
    Hó-Roc: Téli kaland az új Volkswagen T-Roc volánja mögött
    Hó-Roc: Téli kaland az új Volkswagen T-Roc volánja mögött

    Az elmúlt évek legintenzívebb havazása zúdult Magyarországra éppen akkor, amikor a Volkswagen hazai képviselete az új T-Roc magyarországi sajtóbemutatójára készült. Ami papíron egy elegáns menetpróbának indult, az a természet jóvoltából egy igazi, általam „Hó-Roc” névre keresztelt téli expedícióvá nemesedett.

    olvass tovább
    Négykeréken
    Drift vagy Nordschleife – Volkswagen Golf R
    Drift vagy Nordschleife – Volkswagen Golf R

    A 20. század végének legendás autóját, a Volkswagen Golfot mindenki ismeri, de a legújabb R-változat minden eddigit felülmúl. Ez nem csupán egy szimpla Golf, hanem a VW legerősebb, legvadabb sportverziója, amely a Nordschleife aszfaltjára és a versenypályákra született. Üdvözöljük a 21. században, ahol a kompakt kategória ikonja képes a driftelésre is!

    olvass tovább
    Négykeréken
    Forma mindent visz? – Volkswagen ID. Buzz GTX
    Forma mindent visz? – Volkswagen ID. Buzz GTX

    A Volkswagen ID. Buzz GTX a hagyományos Bulli kultúrát a modern elektromos korszakba repíti, de most már sportosabb, gyorsabb és technológiailag fejlettebb változatban. A GTX változat nem csak a formájával, hanem a teljesítményével is igyekszik lenyűgözni, de felmerül a kérdés: vajon ugyanezzel a dizájnnal, hagyományos akár dízelhajtással vagy PHEV-vel is nagyobb siker lett volna?

    olvass tovább
    Négykeréken
    Egy igazán jó autó - Volkswagen ID.7 Tourer
    Egy igazán jó autó - Volkswagen ID.7 Tourer

    Az elektromos autók világa egyre szélesebb kínálatot nyújt, és a Volkswagen ID.7 Tourer egy olyan modell, amely ebből a kínálatból számos területen kiemelkedik. Hosszú hatótávval, remek teljesítménnyel, csendes utazási környezettel, magas színvonalú összeszerelési minőséggel és bőséges helykínálattal azt bizonyítja, hogy ez egy igazán jó autó.

    olvass tovább
    Hírek
    Világpremier a CES kiállításon: a Volkswagen integrálja aktuális modelljeibe a ChatGPT szolgáltatást
    Világpremier a CES kiállításon: a Volkswagen integrálja aktuális modelljeibe a ChatGPT szolgáltatást

    • A Volkswagen a Cerence technológiai partnerrel együttműködve új funkciót mutat be a Las Vegas-i (USA) Consumer Electronics Show (CES) alkalmával • Hozzáférhetnek a chatbothoz a jövőben a Volkswagen és a Volkswagen Csoport más márkáinak az MEB és az MQB evo platformokra épülő aktuális modelljei, amelyek rendelkeznek a hangasszisztens funkcióval – a már korábban az ügyfeleknek kiszállított járművek is • A saját adatok védettek: a ChatGPT nem fér hozzá a járműadatokhoz

    olvass tovább
    Hírek
    Münchenben teszteli először utasokkal az automatizált vezetést a Volkswagen Haszonjárművek
    Münchenben teszteli először utasokkal az automatizált vezetést a Volkswagen Haszonjárművek

    A kormányzat és különböző hatóságok képviselői, flottavásárlók és újságírók tájékozódhatnak első utazásaik során az automatizált vezetés fejlesztésének helyzetéről

    olvass tovább
    MotorHang
    motorhang.hu

    motorhang.hu

    Kétkeréken

    Négykeréken

    Klasszik

    Nagyvasak

    Race

    Hírek

    Szervizsarok

    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • játékszabályzat
    © motorhang.hu Copyright 2026 | Best Engine and Media Zrt.
    • Kétkeréken
    • Négykeréken
    • Klasszik
    • Nagyvasak
    • Race
    • Hírek
    • Szervizsarok