www.motorhang.hu
  • Kétkeréken
  • Négykeréken
  • Klasszik
  • Nagyvasak
  • Race
  • Hírek
  • Szervizsarok

A korona legkisebb gyémántja – Range Rover Evoque 2.0P R-Dynamic HSE

Négykeréken

Olyan, mint a Citroën általában. Nonkonformista! – Citroën C5 X Feel Plus 1.2l

Négykeréken

Tisztán elektromos időtöltés – Volvo C40 Recharge

Négykeréken

A kínai újév – MG ZS 1.5 Comfort+

Négykeréken

Két lépést előre és egyet sem hátra – Mercedes-Benz GLC Offroader 220d 4MATIC

Négykeréken

What else – Kia Niro PHEV Platinum

Négykeréken

Év Autója 2023 - Jeep Avenger

Hírek

Több, mint egy emelt karosszéria – BMW X1 xDrive23i

Négykeréken
  1. Négykeréken
  2. Elegendő, hogy szép? – VW ID.5 GTX

Elegendő, hogy szép? – VW ID.5 GTX

  • Szőnyi Zoltán
  • december 28, 2022
  • Komment

Az autódesign, a szoftver rendszer és az ár/érték arány furcsa útvesztőjébe keveredtem a teszt során. Egy gyönyörű és feltűnő autó, amelyet ismeretlenül is jó ismerősként köszöntöttem a teszthét elején. Nehéz volt eldönteni, hogy melyik a legfontosabb szempont a fentiek közül. A búcsú mégsem volt könnyes, pedig egy remek autó, de nem adta meg azt a valamit, amit az autózásban általában szeretek. Érdekes tapasztalat volt és tudom a jövő valahol ebbe az irányba vezet.

2020-ban az ID.3, 2021-ben az ID.4 után idén az ID.5-öt ismerhettük meg. A modell több szempontból is ismerős lehet, hiszen a platform, azaz a padlólemez mind a három modellben azonos. Sőt, a közvetlen és legközelebbi rokonait nem is márkán, hanem konszernen belül kell keresni, a méretek és a formavilág okán, ugyanis a Skoda Enyaq Coupé és a korábban már általunk is tesztelt Audi Q4 Sportback e-tron állnak legközelebb egymáshoz.

Az elektromos korszak teljesen újraírja a szabályokat és az eddigi márkaépítési szempontok is komoly válaszút előtt állnak. Az Audi, a Skoda, de akár más márkák esetében is, mint a BMW, Lexus stb. komoly hangsúly fektetnek arra, hogy a hűtőmaszkok és egyéb releváns formajegyek modelltől függetlenül egyformák, de legalábbis nagyon hasonlóak legyenek. Az elektromos váltás során ezeket a hűtőmaszkokat megtartották még akkor is, ha kizárólag elektromos modellt kínál az adott típus. A befoglaló formát műanyag elemekkel töltik ki, amelyek funkciójukat vesztett, furcsa elemmé korcsosultak és csak a márkaarculat az egyetlen szerepük.


A Volkswagen ilyen szempontból szerencsés, ugyanis nem a hűtőrács volt a márkavédjegy. Így az elektromos modelleknél nem volt ilyesfajta kényszerpálya. Az ID. 5 bár befoglaló formáját tekintve azonos az Audi Q4-gyel és a Skoda Enyaq Coupéval, de lényegesen harmonikusabb orr-részt sikerült kialakítani, amely az elektromos autózás lényegét sokkal inkább ragadja meg. A szűk tekintetű LED-mátrix fényszórókat összekötő fénycsík, középen az új márkalogóval egyedi, szép és tekintélyt parancsoló megjelenést ad az autónak. A GTX változatot teszteltük, amely a duplamotoros, négykerékmeghajtású változat. A PRO változathoz képest módosított, sportos lökhárítókból is észrevehető a különbség.


Oldalról a szép coupé ív és a hatalmas 20” -es kerekek teszik egyedivé a meglehetősen robosztus SUV-t, amely 4599 mm hosszú és 2262 kg tömeggel rendelkezik.
A hátsó résznél sem fogyott el a szépérzéke a tervezőknek, hiszen mutatós hátsó spoiler került a csomagtérre, továbbá az első fényszórókkal azonosan a hátsó lámpatesteket is fénycsík köti össze, természetesen itt vörös színnel. Tehát a formaterv kifejezetten jóra sikerült az ID. 5 esetében. Érdemes még kiemelni a csomagtér méretét, amely 549 liter, ez 20 literrel kisebb, mint a Skoda csomagtartója és 30-cal több, mint az Audié.

A belső dizájn kicsit már kérdőjeles a számomra. Ha a legfontosabb dolgot nézzük, az üléseket, akkor kritika biztosan nem érheti a modellt. Elképesztő kényelmesek, kifejezetten széles spektrumban állíthatóak be az ergonomikus ülések. A kormány is jófogású, direkt vezetési élményt ad.
Sajnos az informatikai rendszerről ezt a sok pozitívumot nem lehet elmondani. A grafika egészen puritán, de talán ez a legkisebb probléma, hiszen a belső roppant minimalista stílusú berendezéséhez talán ez passzol a leginkább. A funkció gombok mellőzése, a klíma, a hifi, a navigáció és minden további beállítás száműzése egyetlen hatalmas központi tabletre nem kifejezetten jó ötlet. Mondhatom, hogy lehet ezt jobban megoldani, hiszen ott a Tesla, de az ID. 5 esetében ez még azon a szinten sem tart. Az első és legfontosabb probléma, hogy amíg az egyik rendszerben vagyunk, addig nem látjuk a másikat. Ez pedig nem kifejezetten szerencsés. Továbbá elvonja a figyelmet, mert míg egy gomb kezelése motorikus módon tanulható, addig egy tablet használatához, az abban való navigáláshoz konkrétan oda kell figyelni. A képernyő pedig máshol van, mint az út.


Ezen túlmenően a rendszer annyira nem is stabil, gyakori volt, hogy a kitükrözött telefon helyett egy két művelet után tiszta fekete képernyőt láttam 5-10 másodpercig. Azért a biztonság oltárára is áldozott a VW, ha már jelentősebb költséget a kormány mögötti műszerfalra nem, hiszen ez utóbbi kisebb, mint egy oldalára fektetett mobiltelefon, lényegesen gyengébb grafikával és mondjuk azt, hogy ne legyek bántó, minimalista információtartalommal. A head-up display zseniálisan jó, kompenzálja az műszerfal információhiányát, sőt a kiterjesztett valóságot használja fel a navigáció során. Ez a technika határozottan előremutató és látványos is.


A belső térre, térérzetre tettem már utalást. A VW koncepciója szerint láthatóan száműztek minden fölösleges gombot, tárgyat, belső elemet az utastérből. Ettől döbbenetesen nagy térérzetünk keletkezik. Megkockáztatom, hogy feleslegesen, hiszen a plusz tér nem tölt be funkciót, csak van és valóban nagy. Legjobb példa a könyöktámasz, amely vékonyka karfa a vezető és a mellette ülő utas számára.
Az anyaghasználat rendkívül heterogén. A térdünk alatt kizárólag kemény műanyag, fölül bőr, illetve puhább műanyag felváltva. Számomra nem sugallt harmóniát.

Az ID. 5 GTX-ben, ahogyan korábban említettem, két villanymotor dolgozik. Az ID sorozatra jellemző módon hátsókerék túlsúlyú a meghajtás, 204 lóerős motor hajtja ezeket a kerekeket és 109 az elsőket. Az összteljesítmény 299 lóerő, amely mellé 400Nm nyomaték társul. Az akkumulátor kapacitása 77kW. A gyorsulás maximum 6,3 másodperc. A fogyasztás, így téli időszakban, érezhetően rosszabb, mint nyáron, ha a WLTP szerinti 510 kilométeres hatótávolságot nézzük. Így a mostani időszakban 350 km-nél nem tudtam többet menni az autóval. 90-es tempó esetében 20-21, 110-nél 23-at, városban 15-17 között fogyasztott. A teljes tesztátlagunk 22,1kW volt úgy, hogy 85-90%-ban ECO módban tartottam az üzemmódot. Ezeket a fogyasztási értékeket, figyelembe véve az autó méretét, átlagosnak, néhány versenytárshoz képest jónak tartom.

AZ ID. 5 legnagyobb problémája az ára. A tesztelt, mindenféle földi jóval felszerelt modell 33 millió forintos nagyságrendű ára ugyanis nem kifejezetten népautós szinten van. Ami különösen nehézzé teszi a releváns piacszerzést. Számos versenytársakat ki lehetne emelni, amelyek ilyen áron, vagy ennél (akár sokkal) kedvezőbben kínálnak hasonló/azonos méretű elektromos autót. Én kettőt emelnék ki közülük. Az egyik pont az Audi Q4 Sportback e-tron 50-es, amely pontosan ugyanezt a padlólemezt, akkumulátor packot és villanymotorokat rejti a karosszériaelemek alatt. A helyzet az, hogy az Audi nem drágább (itt a felszereltség miatt lehet +/- 5% eltérés), mint a VW, amely egészen fura piaci helyzetet eredményez. Vajon nem jelent a márka/imázs az elektromos autózásban semmit? Ez egészen vakmerő húzás a VW részéről.


A másik versenytárs, amelyet ki lehet emelni, a Tesla Model Y. Nehéz egymás mellé tenni a két autót motorikus képességeik miatt, hiszen a Tesla 299 lóerőt csak a kétkerék meghajtású modell esetén kínál. A négykerekes Long Range változat 515 lóerő. Viszont ez utóbbi sem drágább, mint 33 millió forint, amely összegig simán el tud nyúlni a GTX árcédula. Tény, hogy a Tesla belső és összeszerelési minősége nem közelíti meg az ID. 5-öt. Az is tény, hogy a Tesla ülései köszönőviszonyban sincsenek a VW által kínálttól. De elektromos autózási technikában minden más márka előtt jár, mondhatjuk azt, hogy ikon ezen a téren. Legalább az imént említett két példa miatt nem lesz könnyű dolga az egyébként izgalmas formatervű, makulátlan összeszerelési minőséggel rendelkező VW ID. 5-nek. Hiába kínál remek vezethetőséget, fantasztikus érzést, ahogyan érezhető módon inkább tol, mint húz a hátsókerék fajsúlyosság miatt és hiába van benne parádés méretű belső tér.  

 
 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Motor Hang (@motorhanghu) által megosztott bejegyzés

@motorhang ????????VW ID.5 GTX⚡️???? Tesztünket megtalálod a motorhang.hu-n. . . . #volkswagen #vw #volkswagenid #vwid #volkswagenid5 #vwid5 #volkswagenid5gtx #vwid5gtx #id #id5 #id5gtx #ev #electricvehicle @volkswagenmagyarorszag @motorhanghu #motorhang #motorhanghu ♬ White Wedding, Pt.1 - Billy Idol
  • id.5 id.5 gtx id.5 gtx volkswagen id.5 teszt vw id.5 vw id.5 gtx teszt

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Szőnyi Zoltán

Jó pár évet töltöttem az autós szakmában, de azt is mondhatjuk, hogy ez egy továbbtanulási időszak volt számomra, mivel egész életemben érdekeltek az autók. Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen több száz különböző fajta autót volt szerencsém kipróbálni életem során és számos szakmai konferencián volt lehetőségem képződni. Igyekszem a megszokotthoz képest más megvilágításból írni, beszélni az autókról.

motorhang.hu

    Kapcsolódó cikkek
    Elegendő, hogy szép? – VW ID.5 GTX
    Elegendő, hogy szép? – VW ID.5 GTX
    • Négykeréken
    Új taggal büszkélkedhet az ID. család, már rendelhető a Volkswagen ID.5 és az ID.5 GTX
    Új taggal büszkélkedhet az ID. család, már rendelhető a Volkswagen ID.5 és az ID.5 GTX
    • Hírek
    MotorHang
    Heti top 10
    Átadták az ötvenezredik új Audit Magyarországon: egy győri Audi Q3 modellt
    Átadták az ötvenezredik új Audit Magyarországon: egy győri Audi Q3 modellt
    • Hírek
    A Mazda bemutatja Mazda CX-90 Crossover SUV modelljét
    A Mazda bemutatja Mazda CX-90 Crossover SUV modelljét
    • Hírek
    A Toyota 1,8 literes öntöltő hibrid elektromos hajtáslánccal bővíti a Corolla Cross kínálatát
    A Toyota 1,8 literes öntöltő hibrid elektromos hajtáslánccal bővíti a Corolla Cross kínálatát
    • Hírek
    A korona legkisebb gyémántja – Range Rover Evoque 2.0P R-Dynamic HSE
    Car Dealer: a Peugeot 208 a legjobb használt kisautó
    A Ford visszatér a Forma1-be
    Új kihívás előtt áll a vb-ezüstérmes Hideg Ádám
    Bemutatkozik az új BMW M3 CS
    Megújult a Range Rover Velar
    Inkább az élvezetre és a látványra mentünk

    Kapcsolódó cikkek

    Hírek
    Új taggal büszkélkedhet az ID. család, már rendelhető a Volkswagen ID.5 és az ID.5 GTX
    Új taggal büszkélkedhet az ID. család, már rendelhető a Volkswagen ID.5 és az ID.5 GTX

    SUV coupé modellel bővül a Volkswagen tisztán elektromos meghajtású ID. portfóliója, Magyarországon is megjelent az ID.5 és az összkerékhajtású, sportosabb kivitel, az ID.5 GTX

    olvass tovább

    Legolvasottabb írások

    Átadták az ötvenezredik új Audit Magyarországon: egy győri Audi Q3 modellt
    Átadták az ötvenezredik új Audit Magyarországon: egy győri Audi Q3 modellt

    olvass tovább
    A Mazda bemutatja Mazda CX-90 Crossover SUV modelljét
    A Mazda bemutatja Mazda CX-90 Crossover SUV modelljét

    olvass tovább
    A Toyota 1,8 literes öntöltő hibrid elektromos hajtáslánccal bővíti a Corolla Cross kínálatát
    A Toyota 1,8 literes öntöltő hibrid elektromos hajtáslánccal bővíti a Corolla Cross kínálatát

    olvass tovább
    A korona legkisebb gyémántja – Range Rover Evoque 2.0P R-Dynamic HSE
    A korona legkisebb gyémántja – Range Rover Evoque 2.0P R-Dynamic HSE

    olvass tovább
    Car Dealer: a Peugeot 208 a legjobb használt kisautó
    Car Dealer: a Peugeot 208 a legjobb használt kisautó

    olvass tovább
    A Ford visszatér a Forma1-be
    A Ford visszatér a Forma1-be

    olvass tovább
    Új kihívás előtt áll a vb-ezüstérmes Hideg Ádám
    Új kihívás előtt áll a vb-ezüstérmes Hideg Ádám

    olvass tovább
    Bemutatkozik az új BMW M3 CS
    Bemutatkozik az új BMW M3 CS

    olvass tovább
    Megújult a Range Rover Velar
    Megújult a Range Rover Velar

    olvass tovább
    MotorHang
    motorhang.hu

    motorhang.hu

    Kétkeréken

    Négykeréken

    Klasszik

    Nagyvasak

    Race

    Hírek

    Szervizsarok

    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • játékszabályzat
    © motorhang.hu Copyright 2023 | Best Engine and Media Zrt.
    • Kétkeréken
    • Négykeréken
    • Klasszik
    • Nagyvasak
    • Race
    • Hírek
    • Szervizsarok